Yahoo'dan Google'ı kızdıracak hamle 
esistor  ›  Techno News  ›  internet

Yahoo'dan Google'ı kızdıracak hamle

‘Google’ın kadın mimarı’ olarak anılan ve Temmuz ayında Yahoo’nun CEO’luk görevine atanan Marissa Mayer, yeni şirketine taze kan olarak Google’dan üst düzey bir yöneticiyi transfer etti. Yahoo, kısa süre açıklanan bir rapora göre, ABD’deki arama motoru piyasasında Google’ın bir hayli arkasında kalmıştı. Google ı terk eden Castro ise attığı imzayla iş başı yapmadan milyonlara kondu.

‘Google’ın ilk kadın mühendisi’ olarak bilinen ve arama motoru devine iGoogle, Gmail ve Google News dahil olmak üzere 100’den fazla içerik kazandıran Mayer, şimdi yeni şirketi Yahoo’nun Google ile arasındaki farkı kapatması için çalışıyor. Mayer, bu amaçla Google’ı kızdırabilecek bir hamle yaparak, eski şirketinin en üst düzey yöneticilerinden birini Yahoo’ya transfer etti.

Yahoo’nun transfer ettiği isim, son iki yıldır Google’ın küresel reklamcılık faaliyetlerinden sorumlu en üst düzey yetkililerinden Henrique de Castro. Castro, Yahoo’nun operasyon müdürü görevine atanırken, Mayer’ın da sağ kolu konumuna geldi.

Castro’nun Yahoo’ya trasferi, üç ay önce Yahoo’ya geçen çiçeği burnunda CEO Mayer’ın şu ana kadar gerçekleştirdiği en üst düzey transfer oldu. Mayer, daha önce yaptığı atamalarda Google’ı kızdıracak bir girişimde bulunmadan mali işler müdürü ve pazarlama müdürünü yenilemişti.

RAKAMLAR HİÇ İYİ DEĞİL
Mayer, Yahoo’nun üst düzey kadrosunda yaptığı değişikliklerle yıllardır yeterince reklam alamamaktan şikayetçi olan Yahoo’nun bu sıkıntısını çözümlemeyi planlıyor. En son verilere göre, Google 2012’nin ilk yarısında 21 milyar dolar gelir elde ederken, 2011’in aynı dönemine kıyasla yüzde 22’lik artış sağladı. Yahoo ie aynı dönemde sadece 2 milyar dolar gelir elde edebilirken, 2011’in aynı dönemine kıyasla bir artış sağlanamadı.

Castro, 2006 yılında Dell’den ayrılarak katıldığı Google’da gösterdiği başarıyla şirketin gelirlerinin artmasında önemli bir rol oynadı. 47 yaşındaki Castro, resmen 22 Ekim’de Yahoo’daki görevine başlayacak. Bu tarihe kadar Google’ın reklam aldığı şirketlerle ilişkilerini yürüten bölümün başkan yardımcılığı görevine devam edecek.

Castro, reklamcılıkla ilgili görevinden önce, Google’da akıllı telefon ve diğer mobil cihazların reklam faaliyetleri üzerinde çalışıyordu. Mayer’ın, yaptığı atamada Castro’nun bu tecrübesine de dikkat ettiği düşünülüyor.

KAYNAK NTV

Date:2012-10-17 21:31:51  Hit:1087  The update: esistor

Previous news |                  Next news  |