Windows 8 geliyor 
esistor  ›  Techno News  ›  Informatics

Windows 8 geliyor

Microsoft bugün bir basın toplantısıyla Windows programını radikal bir şekilde güncelleyen 8 i sunarak, rakipleri Apple ve Google a karşı konumunu güçlendirmeyi umuyor.


Bugün New York da bir basın toplantısıyla açıklanacak olan Windows 8, teknoloji devi Microsoft un otuz yıldır piyasaya sürdüğü ürünler içinde "en radikal değişim, en cesur hamle" diye niteleniyor.

Windows 8, yazılımın daha önceki versiyonlarından köklü bir kopuş olarak görülüyor; çünkü geleneksel masa üstü bilgisayar ve fareye değil, dokunmatik ekranlara ve akıllı telefonlara dayanıyor.

Yeni işletim sistemi dokunmatik ve üzerinde karolar olan bir arabirim getiriyor.

Bu karolar hem dokunarak tek tek uygulamalara girmeyi sağlıyor, hem de yazılımın ana ekran üzerinde güncellemeler yapmasını mümkün kılıyor.

Örneğin aldığınız son elektronik postalar, yeni başlıklar ya da sosyal medya mesajları konusundaki güncellemeler, ekrandan takip edilebiliyor.

Windows 8, hem Metro adlı dokunmatik bir arabirime sahip olacak, hem de daha geleneksel bir arabirimi koruyacak.

Kullanıcılar dokunmatik kullanım yerine isterlerse geleneksel masa üstü moduna da geçebilecekler.

Windows 8 in bütün özelliklerini kullanabilen versiyonları, Intel ve AMD tarafından kullanılan x86 tabanlı yazılım mimarisi ile çalışacak, Windows RT versiyonu ise ARM firması tarafından yapılan CPU tabanlı tasarımlarla çalışabilecek.

Uzmanlar, Windows 8 in başarısının Microsoft un kaderini belirleyecek kadar önemli olduğunu söylüyorlar.

Forrester Research adlı teknolojik danışmanlık şirketinden Frank Gillet, "Windows 8 geniş kullanım imkanlarıyla bir çok yeni kullanıcıyı cezbedebileceği gibi, radikal değişimiyle kendi geleneksel alıcısının diğer markalara yönelmeyi düşünmesine de sebep olabilir" diyor.

TABLET PİYASASI KIZIŞACAK
Microsoft yeni yazılımın kullanımında izlediği geniş kullanım olanakları stratejisi ile gerek iPad ve tabletler, gerekse rakiplerinin dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarıyla rekabet edebilmeyi umuyor.

Microsoft un önümüzdeki aylardaki en önemli hedefi, tablet bilgisayar pazarında rakiplerininin pazar payından parça kapabilmek olacak.

Apple şirketinin iPad ürünüyle, Amazon un da Kindle Fire ile aslan payına sahip olduğu pazarda, Google da Nexus 7 ile iddialı.

Apple ın Mac ve iPad ürünlerinin aksine Microsoft, hem masaüstü bilgisayarlarda hem de taşınabilir aygıtlarda çalışabilen tek bir sistem sunuyor.

Microsoft, Surface adlı tablet bilgisayarıyla Windows 8 işletim sistemini aynı anda piyasaya sürerek de rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedefliyor.

Bilgisayar almayı düşünen birçok kişinin, bu düşüncesini sonbahar sonuna kadar erteleyeceği tahmin ediliyor. Ancak büyük şirketlerin bilgi işlem servislerinin sistem güncellemelerinin aylar sürmesi nedeniyle, Windows 7 bir süre daha piyasadaki varlığını sürdürecek.

Microsoft un 2007 de 6,3 milyar dolara satın aldığı çevrimiçi reklam servisi Aquantive den verim alamadığını açıklamasına rağmen, Microsoft yeni ürünlerle umut dağıtıyor.

Finans şirketi BGC Partners ın teknoloji analisti Colin Gillis, bunu şöyle açıklıyor:

"Microsoft un hisseleri Windows 8 beklentisi nedeniyle sene başından bu yana yüzde 17 arttı. Hâlâ dünya çapında neredeyse günde 1 milyon satıldığını görüyoruz. Dolayısıyla oldukça büyük bir pazar mevcut."
KAYNAK NTV

Date:2012-10-26 08:58:46  Hit:1539  The update: esistor

Previous news |                  Next news  |