Kotasız internette en düşük hız '3 Mbit' o 
esistor  ›  Techno News  ›  Informatics

Kotasız internette en düşük hız '3 Mbit' o

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bazı internet paketlerinin kotalarının ay sonundan önce dolması nedeniyle 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılmasını onayladı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) onayladığı düzenleme ile Türk Telekom un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasında iyileştirme yapıldı.

AKN uygulaması, bazı limitsiz tarife paketlerinden hizmet alan abonelerin belli miktarda kapasite kullanımı sonucunda erişim hızının ay sonuna kadar düşürülmesini kapsıyor.

Mevcut uygulamaya göre, AKN uygulaması olan paketlerde DSL kullanıcılarının veri indirme miktarının AKN yi aşması halinde hız 1 megabite düşürülüyordu.

Yapılan düzenleme ile AKN sonrası hız seviyesi 3 megabite çıkarıldı. Böylece AKN yi aşan DSL internet kullanıcılarının internet hızları üç katına yükseltilmiş oldu.

Örneğin 8 megabite kadar limitsiz pakette 50 GB lık kapasite kullanımının tamamlanması durumunda ay sonuna kadar erişim hızı 3 megabite düşürülecek.

FİYAT AVANTAJI NEDENİYLE TALEP GÖRÜYOR
Bu uygulama, adil erişim politikası veya başka adlar altında başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok dünya ülkesinde uygulanıyor.

Türkiye de AKN uygulaması konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına karşın, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından AKN li paketlerin yanı sıra bu şekilde sınırlama olmayan DSL paketleri de sunulmasıyla fiyat avantajı nedeniyle AKN li paketler yaygın talep görüyor.

KAYNAK NTV


Date:2012-07-17 21:36:10  Hit:1745  The update: esistor

Previous news |                  Next news  |