Google çuvallamaya devam ediyor. 
esistor  ›  Techno News  ›  internet

Google çuvallamaya devam ediyor.

Google ın verim alamadığı servisleri kapatma harekatı hız kesmeden sürüyor.

Google’ın ilgi görmeyen veya gelir kazandırmayan projelerini tamamen sonlandırma dalgası devam ediyor. Son dalgaya kapılanlarsa Google Mini, Google Talk Chatback, Google Video, iGoogle ve Symbian Search App oldu.

Google resmi blogunda paylaşılan son gönderi ile duyurulan kapatmalar için şirket “zorlu seçimler” yaptıklarını vurguluyor. Google Video’nun kapatılma süreci zaten kaçınılmaz gözüküyordu. 2009 yılından beri yeni video yüklenmesine izin vermeyen hizmet Google’ın YouTube’u almasından sonra zaten önemsiz bir hal aldı. Başta Youtube’un geri planda kalacağı düşünülse de kemikleşmiş olan YouTube yerini korudu. Bu arada Google Video hizmetinde videosu olanlar 20 Ağustos tarihine kadar buradaki videolarını indirebilir, silebilir veya taşıyabilir. Bu tarihten sonra Google videoları otomatik olarak YouTube’a gizli videolar olarak yaşıyacak ve video sahipleri hesaplarından bunlara ulaşabilecek.

Küçük işletme siteleri için arama özellikleri sunan Google Mini de 31 Temmuz tarihinde tamamen veda ediyor. Bunun yerineyse Google Search Appliance, Google Site Search ve Google Commerce’in tercih edilmesi belirtiliyor. Site yaratıcılarının Google Talk hizmetini sitelerine eklemesini sağlayan Google Talk Chatback de yerini Meebo Bar’a bırakmış olacak. Sybian Search App de artık indirilemez olacak. Son olarak kullanıcıların kendilerine özel bir ana sayfa yaratmasına imkan veren iGoogle da 1 Kasım 2013’te tarihe karışıyor. Bu süre içinde kullanıcılar verilerini dışarı aktarabilecekler.

Bakalım Google’ın bir sonraki kapatma dalgasının kurbanları hangi servisler olacak?

Date:2012-07-04 10:09:51  Hit:712  The update: esistor

Previous news |                  Sonraki Haber |