Google aramalarında çıkan Alan Turing kimdir 
esistor  ›  Techno News  ›  Informatics

Google aramalarında çıkan Alan Turing kimdir

Tam adı Alan Mathison Turing olan İngiliz matematikçi ve bilim adamı, bilgisayar mantığının kurucusu olarak bilinir. Geliştirdiği Turing testi ile bilgisayarların ve makinelerin düşünme yetisine sahip olup olmayacaklarını ölçüyordu.

II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ekibe değerli katkılar yapmıştır. Savaş sonrasında da özellikle bilgisayar ve yapay zeka mantığı üzerine çalışmalar yapan Turing, bilgisayarın olmadığı 1948 yılında hazırladığı bir programla bu alanda öncülerden biri de olmuştur.

Eşcinsel olduğu için (o dönemde İngiltere de eşcinsellik kanun dışı kabul ediliyordu) bir dönem mahkemeye de verilen ve ceza alan Turing, hakettiği saygıyı uzun yıllar sonra kazanabildi.


Ölümü oldukça şaibeli olan Turing, 1954 yılında siyanürlü olduğu iddia edilen bir elmayı yiyerek hayatını kaybetti. Cesedi temizlikçisi tarafından bulunan Turing in ölümü üzerindeki esrar perdesi halen tam olarak aralanmamıştır. Bir dönem istihbarat servisleri için de çalışan Turing e olan ilgi ve saygı son yıllarda iyice artmıştır.

Google dan ilginç Doodle

Alan Turing in 100. doğum günü için ilginç bir logo tasarlayan Google, şifreli olarak tasarlanan logoda kullanıcılardan 1 ve 0 dan oluşan şifreyi çözmesini istiyor.

KAYNAK : Shiftdete

Date:2012-06-23 12:52:55  Hit:1003  The update: esistor

Previous news |                  Sonraki Haber |